Haber

Ümraniye’de mahalle afet ekiplerine eğitim verildi

Ümraniye’de mahalle afet ekiplerine afete hazırlık eğitimi verildi.

Ümraniye Kaymakamlığı koordinasyonunda Ümraniye Belediyesi Sivil Savunma ve Arama Kurtarma Timi tarafından mahallelerde oluşturulan 20 kişilik ekiplere eğitim veriliyor.

Bu kapsamda Ümraniye Düğün Sarayı’nda İnkılap, Saray ve Tepeüstü mahallelerine yönelik eğitim programı düzenlendi.

Ümraniye Belediyesi Sarsıntı ve Doğal Afet Komite Başkan Yardımcısı Ali İlker Bulut, depremlerin oluşumu ve binalara etkileri hakkında sunum yaptı.

Arama kurtarma eğitmeni Emrullah Kolda, deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri anlattı.

Saray Mahalle Muhtarı Aytaç Karasu Aksoy, birçok sivil toplum kuruluşundan eğitim desteği aldıklarını ve bu eğitimlerin çok faydalı olduğunu söyledi.

Deprem sonrası ilk saatlerin değerine vurgu yapan Aksoy, “İlk 72 saatte yalnız olduğumuzu biliyoruz. Bu nedenle yerel afet gönüllülüğü önem kazanıyor. Ya komşularımız bizi kurtaracak ya da profesyonel ekipler gelmeden biz komşuyuz. Mahallemizi buna hazırlamak için seferberlik başlattılar. AFAD yetkilileri de bize destek oldular. Her türlü teorik ve pratik eğitim desteğini verecekler.” söz konusu.

İnkılap İlçe Muhtarı Becerikli Su da eğitimin çok faydalı olduğunu belirterek, gönüllü sayısının artmasını istediklerini söyledi.

Ümraniye Belediyesi arama kurtarma sorumlusu Ayhan Hayta, İçişleri Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda her mahallede 20 kişilik mahalle afet ekipleri oluşturulması için talepte bulunulduğunu belirterek, “Bu eğitimleri bilinçlendirmek için vermek istiyoruz. mahallelerimizde gruplarımızı oluşturup bu grupları afete karşı hazır hale getiriyoruz.Eğitim sonucunda katılımcı sertifikası veriyoruz.” dedi.

haber-kayapinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu