Haber

Profesyonel rehber Tatlıcı: İşgallerde en çok zararı Bursa gördü

Zübeyde ÖZLÜ – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) – Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra işgallerin arttığını belirten Profesyonel Rehber Samet Tatlıcı, “Birinci Dünya Savaşı’nı bitiren mütareke Mondros Mütarekesi’ydi ve İtilaf Devletleri 5’inci ve 5’inci olmak üzere Anadolu coğrafyasını 3 taraftan kuşatmaya başladılar. Mondros Mütarekesi’nin 7. Unsurları. Bunlar İngilizler, Fransızlar ve İtalyanlardı. Bu sırada İngilizler Yunanlıları kışkırttı ve Yunanlılar onlara verdikleri gazla 15 Mayıs 1919’da ‘Küçük Asya Hareketi’ adını verdikleri Batı Anadolu’yu işgal etmeye başladılar. İzmir’den başlayan işgal hareketi, 2 Temmuz’da Karacabey, Kemalpaşa hattına, 6 Temmuz’da Gemlik hattına doğru gidiyor ve ne yazık ki iki gün sonra Bursa işgal edilmeye başlıyor.” söz konusu.

“BURSA’NIN İŞGALİNİN MECLİS ÜZERİNDE ŞOK ETKİSİ VAR”

İşgalin 2 yıl 2 ay 2 gün sürdüğünü vurgulayan Tatlıcı, “Bursa’nın işgali 8 Temmuz’da başlıyor. Tabii bu haber Ankara’da şok etkisi yaratıyor. Bursa’nın işgalinden iki gün sonra, yani 10 Temmuz’da, Bursa Milletvekili Muhittin Baha Pars Bey meclis kürsüsüne gelerek Namık Kemal’in şu satırlarını söyledi:

‘Düşman hançerini vatanın kalbine sapladı’
Onun kalbinin kara kalbini kurtaracak kimse var mı? Aynı gün meclis kürsüsüne siyah bir örtü örtülür ve meclis yasalaşır. “Bu örtü, 2 yıl sonunda Kurtuluş Savaşı sona erinceye kadar kalkmaz.” İfadelerini kullandı.

“İŞGALLERDE EN ÇOK ZARAR BURSA’DA GÖRÜLDÜ”

Bu 2 yıllık süreçte en ciddi sıkıntıyı yaşayan şehirlerden birinin Bursa olduğunu belirten Tatlıcı, “Mehmet Akif Ersoy, Bülbül şiirinin sonunda buna gönderme yapıyor ve ‘Yıkıcı haberler alıyorduk. özellikle de Bursa konusunda, Yunan işgali altındaki halkımızdan.” Bunu araştırma olanağı yoktu. Yani orada yaşananları hiçbir zaman araştıramayız ama yaşananlar tutanaklarla ortaya çıkıyor diyor. Bu arada Bursa’da insanlık tarihinin en utanç verici olaylarından biri yaşandı. Birçok yerde köyleri ateşe verdiler, kendi askerleriyle çevrelediler, sağ çıkmaya çalışan varsa vurarak onu ateşin içinde tutmaya çalıştılar. Yangından sadece 80 haneli Yunuseli köyünde Bilad-ı Yunus olarak anılan 2 ev kurtuldu. “Karacabey bölgesi tamamen ateşe verildi.”

“İŞGAL GÜNLERİ BÜYÜK SALDIRIYLA BİTİYOR”

Büyük Taarruz ile işgal günlerinin sona erdiğini belirten Tatlıcı, “2 yılın sonunda Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Ordusunda bir duygu oluştu, yani zaferi bekleyip gömdüler ve Mustafa Kemal de bu duyguyu yaşadı. Atatürk ‘Hacıenesti! ‘Gelin ordularınızı kurtarın’ sözüyle başlayan Büyük Taarruz ile düşman çok hızlı bir şekilde püskürtülmeye başlandı. “Şükür Naili Paşa ve birliklerinin 11 Eylül’de Bursa’ya görkemli girişiyle işgal günleri sona erdi.” söz konusu

haberkoprukoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu