Haber

CHP’li Sarıbal: “Türkiye’de meteorolojik kuraklık var”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Türkiye’de meteorolojik kuraklık yaşandığına dikkat çekti.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Macaristan’dan Türkiye’ye 5 bin büyükbaş hayvan getirildiğini ve daha da geleceğinden bahsedildiğini söyledi.

Hayvancılığın temel sorununun yem fiyatları olduğunu belirten Sarıbal, hayvancılıkta yem fiyatlarının ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin günlük et tüketiminin 5 bin ton civarında olduğunu belirten Sarıbal, ülkenin yıllık et üretiminin ise 2 milyon ton olarak ifade edildiğini söyledi. Sarıbal, “2 milyon ton et ürettiğimi söyleyeceksiniz, 15 bin ton eti ucuza satarak piyasayı düzene sokacaksınız? Bu tüketici ile kasabın karşı karşıya gelmesidir.” dedi.

Dünyadaki iklim değişikliğine dikkat çeken Sarıbal, Türkiye’nin geçiş kuşağında olması nedeniyle küresel ısınmadan en çok etkilenen ülkelerin ortasında yer aldığını ifade etti.

Meteorolojik, tarımsal ve hidrolojik olmak üzere üç çeşit kuraklık olduğunu anlatan Sarıbal, “Türkiye’de meteorolojik bir kuraklık var” dedi. dedim. Ülkedeki barajların doluluk oranının yüzde 10-30 civarında olduğuna dikkat çeken Sarıbal, buna yönelik herhangi bir önlem alınmadığını öne sürdü. Kuraklığın Türkiye’yi derinden etkileyeceğini savunan Sarıbal, bir an önce acil kuraklık eylem planına geçilmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu