Haber

Bu sahneden sonra araları bozuldu mu? Dzeko ve Tadiç’ten “Çetnik Selamı”na ilişkin açıklama

Süper Lig devi Fenerbahçe’nin yıldız oyuncuları Edin Dzeko ve Dusan Tadic, gündemdeki “Çetnik Selamı”na ilişkin açıklama yaptı.

“ANLATICIYA ZAMANIMIZ YOK”

Çarşamba günkü antrenmana takım arkadaşı Edin Dzeko ile gelen Tadiç, “İkimizin de böyle saçmalıklara vakti yok. 4 gün sonra maçımız var, liderliğimizi sürdüreceğiz.”

“BİZDEN KORKUDUĞU İÇİN BİR ŞEY BULMAYA ÇALIŞIYORLAR”

İki oyuncu, kendileriyle ilgili çıkan dedikodulara, “Bizden korktukları için bir şeyler bulmaya çalışmaları normal” diyerek yanıt verdi. Edin Dzeko, “Tadiç’le neredeyse 24 saat geçiriyoruz. Kötü niyetli insanların söylediklerine kimse inanmasın.”

NE OLDU?

Sırbistan Milli Takımı’nda, Sırp tenisçi Novak Djokovic’in Amerika Açık şampiyonluğunu kutlayan Fenerbahçeli futbolcu Tadiç’in verdiği Çetnik selamı çok konuşuldu.

ÇOK SAYIDA SIRP SPORCU İŞARET YAPIYOR

Tadiç’in bu selamlaması büyük tepki çekti. Ancak eski Beşiktaşlı Dusan Tosic, daha önce de Sırplar için zafer anlamına gelen bu işareti yapmış ve bu jestin Sırplar için bir selamlama ve sevinç ifadesi olduğunu belirtmişti.

“ÜÇ PARMAK İŞARETİ FAŞİZM, DİN VE IRKÇILIĞI SİMGELEMEZ”

2015 yılında verdiği Çetnik selamı Türkiye’de tepki toplayan Tosic, açıklamasında şunları söyledi: “Türkiye’de ve özellikle sosyal medyada yapılan yorumlar nedeniyle bu açıklamayı Arnavutluk-Sırbistan maçından sonra yapmayı bir zorunluluk olarak görüyorum. Üç parmak işareti faşizmi, dini veya ırkçılığı simgelemez.” “Üç parmak işareti genel olarak tüm Sırp sporcuların kimseyi kırmadan selamlaşma ve sevinçlerini ifade etme şeklidir. Maç sırasında yaptığım hareket birilerini rahatsız ettiyse üzüntümü belirtmek isterim. Saygılarımla.” Şu ifadeleri kullandı:

3 ANLAMI VAR

  • Çetnik selamı olarak da bilinen “Üç Parmak”ın Sırplar için üç anlamı vardır. Gazeteci Fatih Saboviç’e göre bu anlamlar şöyle;
  • Sırplar için Üç Parmak “Baba, Oğul ve Kutsal Ruh”u simgelemektedir.
  • Ortodoks Haçı ritüeli üç parmağın birleştirilmesi ve üç tekrardan oluşur.
  • Sırplar için saygı duyulan figürlerden Üç Parmak, Aziz Sava, II. Aynı zamanda Petar Petrovic-Njegos ve Djordje Petrovic’i de simgeliyor.
Kaynak: Haberler.com / Futbol

palandoken-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu